A fesztiválról

Home / A fesztiválról

Bízunk abban, hogy ez a zongorafesztivál többet is jelenthet néhány nagyszerű koncertnél, hiszen a komolyzene világán keresztül a Mindenség is elénk tárulhat. A dallamokban, az éneklő mindenség karában mi is meghívást kapunk a lelkek örök szólamába.

Tisztelettel és szertettel köszöntöm a Kedves Érdeklődőt!

A Visegrádi Négyek Nemzetközi Zongorafesztivált a Sárospataki Református Teológiai Akadémia azzal a céllal alapította a Reformáció ötszázadik évében, hogy a Sárospataki Református Kollégium gazdag szellemi örökségével és küldetésével azonosulva járuljon hozzá a térség szellemi és kulturális értékeinek megőrzéséhez és gyarapításához.

Az alapítók a Teológia meglévő feladataihoz kapcsolódva széleskörű missziós lehetőséget látnak a fesztivál megrendezésében, a kultúraápolás sokrétű és nagy felelősségű művelésében a komolyzenén keresztül olyan irányt és utat találva, amely Istentől rendelt küldetésben járásunk egy sajátos formája lehet. Ebben hívtuk partnerül fesztiválunk főszereplőit, azokat az elkötelezett kiváló hazai és nemzetközi zenészeket, akik a legmagasabb művészi színvonallal a hivatásgyakorlásról adnak nekünk bizonyságot és példát.

Bízunk abban, hogy ez a zongorafesztivál többet is jelenthet néhány nagyszerű koncertnél, hiszen a komolyzene világán keresztül a Mindenség is elénk tárulhat. A dallamokban, az éneklő mindenség karában mi is meghívást kapunk a lelkek örök szólamába. Így mindannyiunknak megvan a maga szerepe és feladata a teljesség szolgálatában: a messze hangzó cantus firmusoknak, az ellentétpontoknak, az alázatos mélyzengő orgonahangoknak, a rövid, könnyedebb futóhangoknak, amelyek alig szólaltak meg, máris tovaröppentek, hogy más hangnemben csendüljenek fel, miközben hallhatunk komoly, hosszú tételeket, amelyek szonátákká fejlődnek. Vannak benne földi énekek, valamint a mindenség többi lakóinak dallamai. Szállnak és kereszteződnek, találkoznak és szétfutnak a szólamok, kinek-kinek a maga feladata szerint, a teljesség szolgálatában. Folynak benne drámai harcok, szólamcsaták, de mind megoldódik, mert mind egyetlen Szerző alkotása, akiben az egyes lelkek megtalálják saját dallamuk helyét és szerepét, gondját, szükségszerűségét, hogy öröktől fogva tarthassanak az elgondolt legnagyobb szépség felé, amely a mindenség szerves alkotóeleme. Nem más ez, mint az az élet, az a nekünk szánt élet az Egyetlen akaratából, amely a pusztítás, pusztulás és a halál erőivel szemben áll. Sőt, az egyetlen mindenható Isten osztozott a mi emberi életünkben egyszülött Fiában, az Úr Jézus Krisztusban, hogy velünk énekeljen. Énekel most is a Golgota hatalmas drámai kifejlete után. Legyen ez a hang életünk vezérszólama, töltse be tereinket és e fesztiválét is.  Vezessen ez a hang is arra a ráeszmélésre, hogy saját szólamában már minket is dalol az örök korálban.

Így kívánok feltöltődést kicsiknek és nagyoknak szeptemberi fesztiválunkon.

Dr. Füsti-Molnár Szilveszter
fesztiváligazgató, SRTA rektor

A zenével elmondható mindaz, amire a beszéd már nem képes. Szavak nélküli kifejezést nyújt az érzelmeknek, boldogságot és gyógyírt hoz a hangok csodálatos világával, enyhíti a bánatot, megnyugvást, reményt, de bátorságot is ad, áthidalja, harmóniában oldja fel a különbözőségeket, életünk értelméről mesél, megmutatja a jót, hív és megszólít, hogy a helyes úton járjunk.

„A zene az egyetlen világnyelv, melyet bárki, bárhol megérthet.” (Debussy)

„A zene az egyetlen világnyelv, melyet bárki, bárhol megérthet.” (Debussy)

Debussy szavai közül a megértés különös jelentőséggel bír Közép-Európa népei számára, hiszen sorsközösségünk, sokszor tragikus, ellentétek és ellentmondások által is meghatározott történelmünk különösen indokolja az együtt gondolkodást, a kölcsönös megértést és a mindannyiunk közös javáért történő cselekvést – mindennek egyik fontos, a lelkeket is megérintő területe a komolyzene.

Az idén már második alkalommal, a Sárospataki Református Teológiai Akadémiának köszönhetően megrendezett V4 Nemzetközi Zongorafesztivál egyfajta mozgalomként hirdeti a komolyzene fontosságát, szépségét, éltető erejét és a közép-európai népek együvé tartozását.

A fesztivál egyszerre közvetíti a keresztyén értékrendet, valamint – utalva a történelmi előzményekre is – a visegrádi országok politikai, kulturális és diplomáciai együttműködését.

A fesztiválon a V4 országainak művészei mellett olyan világhírű zongoraművészek szólóestjeit is élvezheti a nagyközönség, mint Peter Donohoe, Alexander Melnikov és Sergey Kuznetsov. Lengyelországot Lucas Krupinski, Szlovákiát Ladislav Fanzowitz, Csehországot pedig a cseh-magyar származású Jan Vojtek zongoraművész képviseli.

Az elismert külföldi vendégművészek mellett a magyar zongoraművészek is kiváló programmal állnak a nagyközönség elé. Fellép a fesztiválon a Kossuth- és Liszt-díjas Balázs János, továbbá matiné koncerten hallhatjuk a Virtuózok első szériájának korcsoport győztesét, Boros Misi ifjú zongoraművészt.

A fesztiválon – ahogyan azt a neve is jelzi – a zongora mint hangszer áll a középpontban. Ennek megfelelően a nyitókoncerten a ritkán hallható Mozart Esz-dúr versenymű 2 zongorára K.365 darabja csendül majd fel a Miskolci Szimfonikus Zenekar kíséretével.

A délutáni és esti szólóestek között szerepel a nemzetközi hírű Kossuth- és Liszt-díjas Szakcsi Lakatos Béla improvizációs estje, a cseh Trio Bohemo kamarakoncertje, valamint Rákász Gergely rendhagyó, interaktív orgonahangversenye.

Az öt napos rendezvényen összesen tíz koncert csendül fel, és a zongorairodalom legnépszerűbb művei lesznek hallhatóak. Különösen nagy figyelmet kap ebben az évben Chopin művészete, hiszen halálának 170. évfordulójára emlékezünk.

Hitvallásunk szerint a zongorafesztivál egy kivételes ünnep is, amely egyszerre szolgálja az egyetemes kultúrát, ugyanakkor egyazon hangsúllyal tiszteleg a kultúra nemzeti megmaradást szolgáló ereje előtt.

A zenével elmondható mindaz, amire a beszéd már nem képes. Szavak nélküli kifejezést nyújt az érzelmeknek, boldogságot és gyógyírt hoz a hangok csodálatos világával, enyhíti a bánatot, megnyugvást, reményt, de bátorságot is ad, áthidalja, harmóniában oldja fel a különbözőségeket, életünk értelméről mesél, megmutatja a jót, hív és megszólít, hogy a helyes úton járjunk.

Célunk a hagyományteremtés, támaszkodva a V4-ek kulturális sokszínűségére, az összetartozásra, a sorközösségre, az egymásra utaltságra, a kölcsönös megértésre és a békés, közös felemelkedés útjainak megtalálására.

A rendezvénysorozat a személyes találkozások és az egymásra tekintés ünnepe is, melynek összekovácsoló ereje vitathatatlan, különösképpen úgy, hogy ebben a csodálatos történelmi magyar városban, Sárospatakon a levegőben érezzük a történelem sokszor viharos évszázadait, harcainkat, veszteségeinket, megbékéléseinket, újrakezdéseinket, reményeinket, elődeink erőfeszítéseit, áldozatait, valamint a múltunkból következő, nemzedékünket kötelező felelősséget.

Kívánjuk, hogy a régiónkban új utakat kereső, ugyanakkor az együttműködést és a kulturális sokszínűséget, művészi magaslatokat egyszerre felmutatni kívánó koncertsorozat mindannyiunk lelki és hitbéli épülésére szolgáljon!

Ad maiorem Dei gloriam!
Mindent Isten nagyobb dicsőségére!

Bonnyai Apolka, DLa
művészeti vezető